Fanoušci motosportu a zvláště ti, co fandí dálkovým offroadovým soutěžím a Dakaru zvlášť, jistě sledovali v lednu jubilejní čtyřicátý ročník Dakaru v Jižní Americe. V neděli 18. března 2018 měli možnost se potkat na setkání v Sosnové s jezdci, mechaniky, navigátory i s celými závodními týmy.

O uplynulém víkendu proběhlo již čtvrté setkání s názvem Mogul Dakar Setkání pro příznivce Dakaru každoročně pořádaném Autodromem v Sosnové na místním autodromu nedalo České Lípy.

Písečné duny ani kamenité rokle zde samozřejmě nenajdeme, ale několik divácky zajímavých skoků, při kterých jsou dakarské speciály všemi koly ve vzduchu, ano. A navíc, je to jediná akce, kde můžete vidět tolik zvučných jmen najednou. Nikde v České republice se totiž podobná akce v takovémto rozsahu nekoná.

Na letošním setkání jste mohli vidět týmy Big Shock Racing, Tatra Buggyra Racing, Barth Racing, MRG Racing, Klymčiw Racing, South Racing, a také třeba špičkový tým MKR Technology, který pro nejtěžší rally světa připravuje kamiony Renault i pro zahraniční závodníky, z nichž Holanďan Martin van den Brink se předvedl i na trati.

Z Kopřivnice dorazil s asistenční Tatrou “Balai” Tomáš Tomeček, úspěšný “samotářský” závodník z Africa Eco Race. V depu bylo možné potkat první Češku, která dokončila Dakar – Olgu Roučkovou nebo dakarské nezmary Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem. Na setkání přijely i historické speciály, které se účastnily v osmdesátých letech ještě afrického Dakaru.

V depu i na trati jsme potkávali taková zvučná jména jako například Martina Macíka – pilota kamionu, který letos dojel na Dakaru na krásném pátém místě, Martina Kolomého, Josefa Macháčka, Tomáše Tomečka, Tomáše Ouředníčka i motocyklistu Milana Engela nebo Olgu Roučkovou a ještě mnoho dalších jezdců zvučných jmen. Většina z nich se také divákům předvedla na trati v několika exhibičních jízdách.

A když jezdci nejezdili a auta byla zaparkována v depu, byli všichni obleženi diváky, kterým se ochotně podepisovali a pózovali s nimi na fotografie do rodinných alb. Když krátce po poledni probíhala v tiskovém centru autogramiáda, které se závodníci bez výjimky zúčastnili, byla před tiskovým střediskem dlouhá fronta nadšených fanoušků. Každý z nich obdržel velký papírový plakát s fotografiemi všech účastníků a mohl si ji nechat podepsat. Nebo si mohl nechat podepsat i jiné plakáty či fotografie, které měli účastníci autogramiády s sebou.

Dakarské setkání

Obrázek 1 z 278

Vzhledem k neočekávanému počasí, kdy celý autodrom byl pod sněhem a teploty byly stále mírně pod nulou, bylo zajímavé sledovat, jak se řidiči a jejich speciály, obvykle zvyklé jezdit v mnohem teplejších podmínkách, vyrovnají se sněhem a ledem. Občas létala hlína, občas i balíky pneumatik vymezujících trať. Pro motocyklisty byla zledovatělá trať dost nebezpečná, tak raději rozdávali podpisy a věnovali se rozhovorům s příchozími návštěvníky.

Právě kvůli mrazům dorazilo na setkání méně diváků než vloni, protože dorazili jen ti skalní. Pavel Dušánek, ředitel Autodromu v Sosnové, k tomu řekl: „Máme radost, že i přes nepřízeň počasí dorazilo do Sosnové tak velké množství diváků. Jsou to opravdoví fanoušci a věřím, že viděli pěknou show. Chci moc poděkovat všem týmům a soutěžícím za to, že přijeli a bavili diváky, a věřím, že si jejich přízeň užili.“

Publikováno také na novinky.czzde.

Související obrázky: