Sedmnáctiletá Kristýna Vaňková, sama si říká Kiki, se na konci dubna postavila na start Hungarian Quad Challenge v Piliscsév. Po vyhrané kvalifikaci vyhrála i samostatný závod. Jak vůbec Kiki začínala se závoděním? Jak se cítila v Maďarsku? O tom jsme si s Kiki popovídali.

V Maďarsku jsi jela poprvé, jak se ti tam líbilo?

Tak v Maďarsku to byla opravdu moje premiéra. Dříve jsem jezdila na Slovensku maratony a v Německu GCC Cross Country Meisterschaft. Na Maďarském závodě se mi líbí, že jsou tam všichni jako jedna rodina. Sice když jsem tam přijela poprvé, tak byli nejdříve jen „pokukovačky“, ale na druhý závod už jsme se se všemi zdravili.

Jak se cítíš po celkovém vítězství, čekala si to?

Byla jsem překvapená hlavně z té kvalifikace, kde jsem dojela na prvním místě. Dokonce i před klukama, kteří mi v závodě dávají třeba i půl minuty. Protože jsem jela Maďarsko poprvé, měla jsem strašné nervy, neboť jsem nevěděla, jak holky jezdí, a musím říct, že mi jedna soupeřka (Vivi) pěkně šlape na paty!

Od kolika let vlastně závodíš?

Závodit jsem začala hned, jak mi bylo 14 let.

Jak ses jako holka k závodění dostala? Co na to rodiče?

K závodění mě přivedl taťka. Jednou jsme se jeli kouknout na závod (HandyCup) a moji rodiče tam měli své dvě pracovní čtyřkolky. A tak dlouho mě hecovali, až jsem se nakonec šla přihlásit do závodu a jela. V prvním závodě jsem oddělala taťkovi řemen a ve druhém závodě jsem jela na čtyřkolce mamky, ale ta neměla posilovač řízení. Na čistě motokrosové trati to byla sranda a pěkná dřina. Ale i tak jsem si vyjela druhé místo v juniorech a to rozhodlo! Koupili jsme Accesse 250 bez řazení. Ten mi ale dlouho nevydržel, a tak jsme přešli na silnější Suzuki LTZ 400 s řazením. Poté to už byla rychlejší Yamaha YFZ 450r a nakonec KTM 525xc. Tu sedlám doteď.

Na jaký další závod se chystáš?

22. 6. 2019 se jede offroad maraton v Dobřanech, kde budu na 100 % a pojedu i závod. V říjnu chci jet Baju v Portugalsku a v listopadu se chystáme na Baju do Maďarska. No a pro příští rok máme opravdu velké plány!

Občas zkoušíš i buginu, zůstaneš u čtyřkolky nebo plánuješ přestup?

Kdo ví, třeba zůstanu u čtyřkolky, a třeba taky ne. To je jen otázka času. Baví mě obojí.

Kdo Tě při závodění podporuje nejvíce?

Tak v první řadě je to má rodina taťka a mamka, babičky, dědeček, tetičky a bratranci. Pak přítel a přítelova rodina a samozřejmě velkou část podpory mi dávají fanoušci a sponzoři za což jim moc děkuji!

Jaký je tvůj vysněný závod, na který se chceš podívat?

Jako svůj největší cíl si dávám Dakar. Byl by to takový můj splněný sen. Pořád mám dost času hlavní je se na to pořádně psychicky a hlavně fyzicky připravit. A kdo ví, kdy se tam ukážu.

Protože jezdíš hodně v cizině – budeš na nějaké veřejné akci nebo na závodech v ČR, kde Tě mohou fanoušci vidět?

Pojedu na 100 % závod v Dobřanech, Hodoníně a uvidíme, kde se ukážu dál.
Přes léto budu hodně trénovat na tankodromu v Milovicích, ale vše se dozvíte na mém Facebooku Kiki Vaňková #269.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů do budoucna! Držíme palce!