O víkendu 24. a 25. srpna 2019 se v polském přístavním městě Gdyni uskutečnila akce plná krásných aut, řevu ušlechtilých motorů, a to vše za přítomnosti neméně známých jezdců ORLEN teamů. A protože se chystáme na Baja Poland, tak jsme vyjeli o něco dříve a této akce jsme se také zúčastnili. 

Letošní ročník Verva Street Racing byl již desátý, tedy jubilejní. Možná proto poprvé trval celé dva dny. Poprvé se tento motoristický festival konal i ve vzduchu a na vodě. Pořadatel očekával účast několika desítek tisíc motoristických fanoušků z celého Polska, což se vyplnilo. Měl jsem obavu z parkování a ukázalo se, že zbytečně – vše bylo perfektně zajištěno. 

Festival byl rozdělen do tří částí

Tento motoristický festival byl rozdělen do tří základních částí. Jedna část patřila formulím, driftu, vozům LeMans, Rallycrosu a Moto GP. Návštěvníci si zde mohli sáhnout i na letošní vůz formule 1 stáje ROKiT Williams Racing Team, jenž již příští týden pojede velkou cenu Belgie. Vůz doprovázel asi nejpopulárnější polský jezdec Robert Kubica a jeho stájový kolega George Russell. I na ně se dalo sáhnout… 🙂 nebo se s nimi alespoň vyfotit… Na trati ale jezdil se starší formulí.

Druhá část byla věnována Dakaru, takže byla umístěna na písečné pláži. Kde také jinde, že? Když Dakar, tak písek! Zde samozřejmě nechyběl asi nejznámější polský jezdec Kuba Przygoński z ORLEN Teamu s kolegy z téhož týmu Maciekem Giemzou a Adamem Tomiczekem. Ale potkali jsme zde i našeho českého jezdce Miroslava Zapletala a Martina Prokopa. 

V poslední třetí části byly k vidění vozy WRC2, FMX, vozy pro drifty včetně nákladních a pitbike. Vůz WRC představil Kacper Wróblewski.

Doprovodné akce

V doprovodné přehlídce aut bylo k vidění, hned vedle polského ledoborce ORP Błyskawica a plachetnice Dar Pomorza z roku 1909, více než 500 automobilů a motocyklů, včetně supersportovních speciálů, moderních, klasických, terénních i kultovních strojů. Každý si zde prostě našel něco, co ho zaujalo. 

A komu by to vše ještě nestačilo, tak letos poprvé se konaly výstavy i ve vzduch a na vodě! Ve vzduchu se představil Mistr světa, Evropy i Polska v motorovém paraglidingu Wojciech Bogadał. A s letouny XA 41 skupina Żelazny Group a Artur Kielak. Po moři se neustále prohánělo několik super rychlých strojů. A stále se něco dělo! 

Ve městě byla také připravena závodní trať, kolem které organizátor vztyčil tribuny, a kolem se proháněla i driftovala některá z vystavených aut. Prostě jeden nevěděl, kam dřív! 

A protože se jednalo o rodinnou akci, byly k dispozici i různé jízdní simulátory, zóna bezpečné jízdy a další zajímavosti pro celou rodinu. Oba dny byly zakončeny večerními hudebními koncerty. 

Byla to velice zajímavá akce, o to zajímavější, že vstup byl zdarma.

Zastoupeni byli i čeští závodníci

V depu jsme také potkali českého jezdce Miroslava Zapletala, a tak jsme se ho zeptali, jak se na tuto polskou akci dostal?

„Pozval mě Kuba Przygoński a jsme zde již po čtvrté“, vysvětlil nám. A jak se mu na baltském pobřeží líbilo? „Dle mého je to ojedinělá akce s úžasnou atmosférou, a proto jsem zde již po čtvrté, Je to prostě parádní akce!“

Související obrázky: