Offroadová sezóna skončila. Jako poslední závod sezóny se opět jel Final OffROAD Maraton Ředhošť. Vzhledem k tomu, že o většině mistrovských titulů ještě nebylo rozhodnuto, čekal se dramatický závod. 

Poslední závod se jel 9. listopadu 2019, ale počasí mu moc nepřálo. Celý den bylo zataženo, často mrholilo a někdy až drobně pršelo. Vzhledem k tomu byla trať podmáčená a kluzká, což se ukázalo hlavně při maratonu aut. Pro některé typy vozů byla až téměř nesjízdná. Výrazně se to ukázalo při výjezdu do strmých svahů pod kterými se tvořila fronta vozů, kterým se nepodařilo vyjet napoprvé. Některé nevyjely vůbec… 

Jako první vyrazily na trať motocykly. Ty dojížděly nejméně obaleny bahnem. Po nich vyjely čtyřkolky. Po poledni se na zkrácené trati objevily děti. Děti jezdily po skupinách – nejprve motocykly, potom i čtyřkolky. O pády mezi těmito nejmenšími nebyla nouze a snad každý z nich využil pomoc dospělých, stojících podél tratě. 

Jako poslední se jel maraton aut na čtyři hodiny. Jak již jsem psal výše, byl pro jezdce i jejich stroje velmi náročný. Auta po několika úvodních kolech vypadala velmi podobně – jak bahnivé koule. 

Jeden z předchozích rozhovorů jsem vedl se čtyřkolkářem Janem Veličkou, a protože jsme ho potkali i zde, zeptal jsem se, jak se mu trať líbila a jak se mu na ni jelo? 

Trať, byla již od začátku dost rozbitá. Po zaváděcím kole jsem myslel, že radši odstoupím, ale nakonec to bylo fajn. Bavilo mě to až na poslední půl hodinu. To začalo víc pršet, takže trať pak byla jedno velké bláto. Byl to dobrý extrém. Chudák stroj. Ale jinak to byla zlatá zkušenost na dálkové rallye.  

U něho jsme potkali Renatu Padevětovou, která sem přijela na svoji první rallye. Tak jsem se zeptal na názor ženy na tento závod: 

Byl to masakr! Můj první offroadmaraton v životě, a už jen to, že jsem vůbec dojela, byl pro mě obrovský úspěch! A to jsem byla celkově 46. a v poháru QUAD SP 14.! 

Závod nemohu s ničím jiným srovnat, protože jsem nikdy nic takového nejela, ale myslím, ze to náročné bylo dost. Kdybych to věděla, asi bych ani nenastoupila. Ale jsem na sebe hrdá, že jsem to zvládla odjet bez zastávky v depu a neudělala jsem mému prvnímu týmu (Picin quad racing team) ostudu! 

Oficiální výsledky najdete na webu www.offroadmaraton.cz, kde jsou nejenom celkové výsledky, ale také výsledky ze všech závodů sezóny. 

Fotografie se připravují

Související obrázky: