Dnes po dlouhé přestávce odstartovala první letošní baja – Baja Szczecinek. Závod je zařazen do polského mistrovství v rally, polské pohárové rally, mistrovství středoevropské zóny v cross-country rally FIA-CEZ, maďarského mistrovství a mistrovství České republiky v cross-country rally.

V poledne začal slavnostní startovní ceremoniál, kde se představily všechny zúčastněné posádky, které pak odstarovaly do krátké kvalifikační etapy o délce 5,20 km na polygonu v Czarne a poté závodníci přejeli na polygon poblíže města Okonek, kde absolvovali dvě etapy o délce každé z nich 41,80 km. V podstatě se jela dvakrát stejná trať.

Nutno dodat, že dva české týmy na závod vůbec nedorazily – Tomáš Ouředníček s Petrem Haupmannem z Ultimate Dakar a Zdeněk Pořízek a Pavel Vaculík.

Dnešní trať byla velmi technická a náročná, převážně vedla lesnatým terénem, který byl místy i dost mokrý. Koneckonců občas i zapršelo. Přesto se naše posádky neztratily. Nejlépe si vedla posádka Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou na H3 EVO II., která je po pátku celkově na třetím místě za posádkou Jakub Przygoński a Timo Gottschalk s vozem Toyota Hilux Overdrive a Paweł Molgo a Maciej Marton na Fordu F150 EVO.

I Kiki Vaňková je spokojená se zatím dosaženým pátým místem. „Byla to makačka, ale těším se na zítřek!“ napsala na svůj facebook po závodě.

Dalším sledovaným jezdcem je Ruda Lhotský z Jantar Teamu CZ, který je po dnešku mezi motocykly šestý, ale možná se ještě posune, protože pomáhal soupeři po nehodě a měl by mu být čas ještě odečten. Dnešní trať mu moc neseděla, ale na zítřejší se již těší. Přece jen písek je pro dakarskou motorku mnohem lepší než, hlavně v druhé jízdě, temný les.

Všechny oficiální výsledky můžete sledovat na oficiálnách výsledkových stránkách.