O prvním prázdninovém víkendu 2. a 3. července 2022 se jel již čtvrtý letošní podnik Mistrovství Evropy v autokrosu. Tentokrát se jelo ve Štikovské rokli u Nové Paky. A protože tuto trať máme tak říkajíc za humny, nemohli jsme u toho chybět.

Do Štikovské rokle se opět sjeli ti nejlepší jezdci z celé Evropy, mezi kterými máme tradičně silné zastoupení. Kromě oficiálních kategorií FIA bylo možné shlédnout ještě oficiálně zrušenou „plechovou“ divizi Touring Autocross (TAX).

Do asi nejsledovanější divize Super Buggy se přihlásilo šestadvacet jezdců. Závodu se zúčastnil i nejstarší jezdec startovního pole sedmasedmdesátiletý Jaroslav Hošek, který si sice v rozjížďkách vedl celkem dobře, ale v semifinálové jízdě musel kvůli vozu číslo 13 Petra Bartoše, který se dostal v první zatáčce napříč závodní dráhy, zastavit, takže se propadl na konec závodního pole a ztrátu již nedohnal. Nejnabitější divizí byla divize Buggy 1600, do které se přihlásilo 33 jezdců!

Závody byly velice zajímavé s mnoha napínavými až dramatickými okamžiky. Bohužel do třetích rozjížděk již nenastoupil německý závodník Stefan Windschiegl, takže jsme jeho žluté Lamborghini Gallardo v akci již neviděli. Škoda, Lamborghini je na autokrosu velmi neobvyklé!

České fanoušky jistě potěšilo, že po každé finálové jízdě byl na stupních vítězů alespoň jeden zástupce českého autokrosu!

Výsledky:

Super Buggy: Bernd Stubbe, Petr Nikodém, Petr Bartoš

Buggy 1600: Kevin Peters, Bart Van Der Putten, Jakub Novotný

Junior Buggy: Arnošt Florián, Daniel Pytloun, Teun Van Asten

Cross Car: David Méat, Petr Doležal, Simone Firenze

RB 160: Denis The Menace, Sebestián Mády, Vít Kostroun

Touring Autocross: Otakar Výborný, Petr Šimurda, Jiří Bret