O víkendu 13. – 14. srpna 2022 se jel na Homolce v Poříčí nad Sázavou další závod autokrosového seriálu MMČR a Zóny Střední Evropy. Místní závodní trať letos slaví své 50. výročí, proto diváci shlédli i rozšířený doprovodný program.

Po vystoupení freestylového motokrosaře Petra Piláta a jeho FMX junior academy se na trati představilo i několik čestných hostů. Byli to jezdci, kteří před lety tuto trať brázdili. Byli to Karel Havel, který byl čtyřikrát mistrem republiky a v roce 1986 i mistrem Evropy. Bohumil Křesťan, vítěz Evropy z roku 1987 a dva zástupci plechových aut – František Kačírek a Ital Angelo Consoli. Nechyběl mezi nimi ani Jaroslav Hošek, který zde v roce 1977 vyhrál první mezinárodní závod a dnes, v jeho 77. letech, stále závodí. Všichni se nakonec sešli před vstupem na hlavní tribunu a byli k dispozici fanouškům pro podpisy i fotografie.

Na závody se sjelo téměř 150 závodníků, což samo o sobě zaručovalo zajímavou podívanou i zajímavé jezdecké souboje. Například v nejsilnější divizi SuperBuggy poprvé na Homolce zvítězil Petr Nikodém a získal tak do svého držení i putovní pohár. Dramatická byla i finálová rozjížďka Buggy1600, ve které Martin Vaculík po defektu pravé zadní pneumatiky, který ho zpomalil, byl německým soupeřem vystrčen z trati a skončil v kotrmelcích. Jízda byla samozřejmě přerušena, a protože Martin zůstal bez zranění, bylo mu vedením závodu povoleno nastoupit do opakované jízdy. Mechanici měli jen pár minut na výměnu zničených dílů a provizorní opravu. Vše však mechanici stihli v daném časovém limitu, takže Martin Vaculík mohl odstarovat do opakovaného finále! Ani v této poslední jízdě se mu nevyhnul defekt, ale i tak ji s přehledem vyhrál. Bohužel ještě jedna nehoda byla v kategorii plechů, ale ta již tak šťastně neskončila.