Víte, co je to Stadion Cup 2022? My to také nevěděli. Proto jsme se jeli podívat v sobotu 13. srpna 2022 do obce Břehy u Přelouče, kde tento sportovně-kulturně-zábavní podnik, již po 23., pořádali.
 
Závod byl vypsán pro malé motocykly s objemem motoru do 50 ccm vyrobených v České republice nebo ještě v Československu. Obzvláště my starší si tyto stroje ještě pamatujeme. Původně jsem tedy chtěl napsat „matně pamatujeme“, ale když jsem se zavzpomínal, zjistil jsem, že s nimi mám spojenou řadu vzpomínek z mého mládí. Tedy z minulého století… U mě konkrétně to jsou Jawa 50 model 20 Pionýr, tedy s ochrannými plechy, který měli moji rodiče. Ovšem ten tehdy nebyl, jak by se řeklo dnes, dostatečně in. Zato taková Jawa 50 model 23 Mustang! To byl stroj! Člověk si na něm v patnácti připadal, jak na opravdové motorce! Ten měl můj tehdejší kamarád Martin (kdepak mu je dnes asi konec?), se kterým jsme na něm řádili! A bez dnes povinných přileb! S větrem ve vlasech jsme jezdívali všude možně i nemožně, po cestách i necestách.

Ale to už moc odbočuji, takže zpátky do současnosti…

Závod v břehách byl zajímavý a mnohem dramatičtější, než jsem si myslel. Jezdilo se na rozjížďky podle zařazení strojů do dvou kategorií. Kategorie OPEN pro malé motocykly v různých úpravách a MOPED pro mopedy. Protože bylo přes 70 přihlášených strojů, tak kategorie OPEN startovala ve dvou skupinách. Obě kategorie měly dvě rozjížďky, a na závěr samozřejmě čekaly jezdce finálové jízdy.
 
Trať byla při všech rozjížďkách obležena diváky. Kdo by však nechtěl sledovat závody, mohl navštívit některý doprovodný program. Hlavním lákadlem měl být dakarský jezdec Aleš Loprais, který sem nakonec nedorazil, ale dorazila sem Princezna 69 – jeden s úspěšných dakarských strojů nedávné minulosti.

Nebo se návštěvníci mohli vydat na vyhlídkový let vrtulníkem. Děti se zase vozily v modelech nákladních aut v měřítku 1 : 3. Pro menší děti byl připraven skákací hrad a opodál celá řada pouťových atrakcí. V depu probíhala výstava veteránů. Takže se na akci zabavili skutečně všichni příchozí.

Letošní novinkou také bylo vystoupení kaskadéra Pavla „Maxe“ Vika, který řádil na silnici. Samozřejmě, že jeho vystoupení skončilo bouchlým zadním kolem.

Soutěžní den byl zakončen koncertem kapel JAHODY a STRESOR, jejichž vystoupení doprovázela LED show.

Na závěr nám ještě předseda Moped klubu Břehy Jonáš Kučera doplnil pár zajímavostí:

Co je to Stadion Cup?

Stadion Cup je závod mopedů Jawa Stadion a posledních několik let byl rozšířen i pro fichtle, tedy stroje Jawa 50.

Jak dlouho již Stadion Cup pořádáte?

Za 24 let jsme jej pořádali téměř každý rok. Zatím jsme museli zrušit pouze jediný ročník, a to kvůli covid opatřením. Letos jsme tedy odstartovali již 23. ročník!

Jak jste přišli na to, pořádat něco takového jako Stadion Cup?

Jako spousta dobrých nápadů i tento nápad se zrodil v hospodě u piva 🙂 Pár kluků pak vytáhlo a oprášilo své stroje ze stodoly a jel se první závod. Každým rokem se k nim přidávalo více a více závodníků. Maximální počet závodníků jsme již měli přes 160!

Organizace celé akce je jistě náročná jak časově, tak i finančně, jak dlouho závody připravujete?

V podstatě ho začínáme připravovat již rok dopředu. Jeden ročník končí a příprava dalšího začíná… Nejintenzívnějších je však přibližně posledních šest týdnů. Ty jsou pro nás fakt hektické!

Kolik se Vás na přípravě podílí?

Pořadatelů na této akci bylo letos zhruba šedesát. Většina z nich jsou členové Moped klubu Břehy.

Máte i zajímavé doprovodné akce, to musí stát spoustu peněz. Daří se vám je v dnešní době sehnat?

Každý rok je to složitější, ale máme velkou podporu obce a místních firem. Snažíme se program dělat co nejzajímavější a návštěvníkům dáváme možnost program ocenit formou dobrovolného vstupného.

Proč jste letos pozvali zrovna Aleše Lopraise?

Původně jsme měli v plánu pozvat Ondru Klymčiwa, ale bohužel nám nevyšel moc vstříc, tak nás napadl Aleš. K našemu překvapení byla komunikace s Alešem naprosto dokonalá. Škoda jen, že nakonec sám nemohl z pochopitelných důvodů dorazit. Ale i tak to byl parádní zážitek vidět dakarskou techniku na vlastní oči!

Chcete nakonec někomu poděkovat?

Samozřejmě musím poděkovat všem pořadatelům, sponzorům a obci Břehy. Bez nich by se závody konat nemohly. Je to spousta práce, kterou všichni dělají v podstatě za „Pito a párek“. A diváci sami viděli, jak se jim to daří…

Děkuji za rozhovor a přejí vám všem mnoho dalších úspěšných ročníků!