Jak již je u nás zvykem, konec prázdnin nás zastihl v Polsku na jednom z největších polských závodů – Columna Medica Baja Poland 2022. Letos na něm startovalo téměř 80 posádek. Mezi hlavní favority závodu patřil i český závodník Miroslav Zapletal, kterému jsme po závodě položili několik otázek:

O víkendu se jela Baja Poland a ty jsi zde tradičně nechyběl. Jak závod hodnotíš oproti minulému roku?

Baja Poland je specifický závod, organizátor se vždy snaží udělat maximum a my jsme mu za to vděčni. Trať pro mě byla pocitově jedna z nejlepších, co jsem zde jel v průběhu několika let. Loni jsme si nebyli jisti, zda se závod uskuteční kvůli Covidu-19, letos zase díky válce na Ukrajině také nebyla stoprocentní jistota. Takže klobouk dolů před pořadateli, že to takto zvládli. Trať byla velmi dobře připravena, byl jsem s ní spokojen.

Vyhovovalo vám umístění servisních zón? Letos byly úplně jinde než loni.

S umístěním servisu jsem neměl problém. Je to volba organizátora a my jsme schopni servisovat téměř všude, za jakýchkoliv podmínek.

Co říkáš na fanoušky podél tratě? Nejsou někdy až moc blízko? Například v pískovně v pátek i v neděli byli až těsně u trati. Přeci jenom dávat ještě pozor na lidi a děti, aby ti neskočili pod auto…

Vzhledem k tomu, že jezdíme v terénech, kde se moc lidí nedostane, tak těch pár kilometrů pro diváky s větší pozorností zvládneme projet s radostí.

Závodů jsi se účastnil se svým Hummerem, tuto sezónu na něm testuješ automatickou převodovku. Jak jsi s ní zatím spokojený?

Teď už spokojený jsem. Na začátku jsem měl co dělat, abych u tohoto projektu vydržel. Postupně jsme ale chyby vychytali a dnes máme velmi příjemnou variantu pro potencionální zákazníky.

Prozradíš nám, s jakým vozem se ukážeš na Dakaru? Předpokládám tedy, že pojedeš…

Jestli pojedu na Dakar ještě není jisté. Ani čím pojedu… to bude překvapení i pro mě.

Jaké jste si dávali cíle pro letošní baju?

Naším cílem je vždy se umístit co nejlépe, což je asi podstata závodění.

Nakonec jste skončili na krásném 4. místě hned za skupinou Mini. Jste s umístěním spokojení? My vám k výsledku ještě jednou moc gratulujeme!

V podstatě sis odpověděl sám. V té konkurenci bylo čtvrté místo krásné umístění a my jsme naprosto spokojeni!

Když jste v sobotu jeli druhou rychlostní zkoušku, na jedné tankovací zastávce, vás nechali čekat. Věděli jste proč? Když jste pak byli znovu pouštěni na trať, po pár stech metrech jste projížděli kolem zcela shořelého speciálu Yazeeda Al-Rajhi, co se vám honilo hlavou? Jeli jste pak nějak jinak? Opatrněji?

Co se stalo na trati jsme se tam dozvěděli od organizátorů. Co na to říct… Závodní auto hold občas hoří. Podstatné pro nás bylo zjištění, že posádka je v pořádku. Tedy téměř. Michael má zlomenou nohu, ale to se rychle zahojí a brzy ho potkáme opět na závodech. Opatrněji jsem kvůli tomu určitě nejel. Závodění totiž není rozumný životní styl, ale diagnóza!

Ve světovém poháru FIA v cross-country rally jste se po polské baje dostali celkově na první místo. Na druhého Yazeeda Al-Rajhi máte náskok čtyř bodů. Další závody této série jsou plánované v Portugalsku, Saudské Arábii a poslední ve Spojených Arabských Emirátech. Chystáte se bojovat ve zbylých závodech o titul?

Určitě máme plán jet na všechny zbývající závody seriálu baja v kategoriích FIA, ale realita bude nejspíš jiná. Teď je priorita postavit nové auto kategorie T1+ pro pouštní závody a ideálně ho připravit na DAKAR.

Mirkovi děkujeme za rozhovor a těšíme se na další společné závody.

Související obrázky: