Auta v zelenočerných barvách jsme v minulých letech občas potkávali na některých závodech. V depu jsme pak samozřejmě potkávali i jejich posádku. Dokonce jsme je fotili i na jejich první baje – Hungarian Baja 2019, o které se v rozhovoru zmiňuje pilot týmu Ming Racing Sports František Brutovský:

Jak jsi se dostal k závodění?

O motosport jsem se začal zajímat v letech 2014 – 2015. Moje úplně první auto bylo Mitsubishi Pajero, se kterým jsem absolvoval amatérsky trial a offroad ježdění. V této disciplíně jsem postupně vyměnil celkem tři auta. Offroad mi ale nedával to, co jsem od něj očekával, a proto jsem začal uvažovat o změně disciplíny. Začal jsem jezdit s buginou Polaris RZR 1000 v disciplíně SXS v Německé sérii Endurance Masters. Současně jsem v České republice jezdil offroad maratony.

A do závodního stroje jsi tedy poprvé usedl kdy?

Záleží na tom, co se počítá jako závodní stroj 😊. Pokud vezmeme jako kritérium například průkaz od FIA, tak mým prvním závodním vozem byl až třetí vůz – Can-Am Maverick X3, který jsme upravili do kategorie T4.

Pamatuješ si svůj úplně první závod?

Můj první závod byl offroad maraton v Šiklandu (Šiklův mlýn) a nedojel jsem ho, protože nám upadlo zadní kolo…

Potom jste Mavericka upravovali, ladili, účastnili se dalších závodů…

Udělali jsme na něm úpravy pro kategorii T4. První závod po úpravách byl Hungarian Baja v roce 2019.

Tam jsme se s Tebou setkali asi poprvé. A pak jsi přešel na Ford F150 Evo z konstrukční kanceláře Míry Zapletala. Co Tě k tomu vedlo?

Vždy jsem chtěl závodit v plnohodnotném speciálu a je to můj další krok na cestě ke splnění mých cílů.

A splňuje vůz Tvoje očekávání?

Určitě splňuje to, co jsem od závodního vozu očekával! Ale ještě potrvá nějaký čas a pár odjetých závodů, než si na sebe zvykneme a já budu moct naplno využít jeho potenciál. Tohle auto je opravdu velký výkonnostní skok naproti tomu, s čím jsem jezdil předtím. Pro řízení a závodění v tomto autě je potřeba vypilovat rozdílný styl než v buginách.

Řada jezdců dává svým vozům jména. Tvůj Ford má také nějaké jméno?

Říkáme mu Dušan. Podle nás se k němu jméno Dušan hodí.

Co vůbec považuješ za své dosavadní úspěchy, kterých si ceníš?

Cením si hlavně to, že s každým závodem posouváme naše schopnosti dál a dál… Do budoucna tak můžeme vyhlížet opravdové výsledky.

Který byl tedy tvůj nejzajímavější nebo nejtěžší závod, na který vzpomínáš?

Každý závod je jiný, ale ze všech si bereme nové zkušenosti. Nelze jednoznačně určit, který by byl těžší nebo zajímavější než jiné. Každý má své specifikum. A jak jsem říkal před chvílí – v každém závodě se něčemu přiučíme.

Za dobu, co jezdíš, jsi jezdil s různými spolujezdci – první závod s Patrikem Timošem, první baja s Pavlem Šebákem a nyní jezdíš s Petrem Hauptmanem. Jaké máte plány do budoucna?

Do budoucna jsou plány jasné – vybudovat stabilní tým a posádku, tak aby vše šlapalo bez problému a my se posouvali co nejblíže k našim cílům.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu?

Loňská sezóna je naše první kompletní sezona, kterou jsme odjeli v kategorii T1. Proto jsme od ní mnoho neočekávali, ale dala nám mnoho zkušeností. Takže ji bereme velmi pozitivně!

Co chystáte na příští sezónu? Co vše pojedete?

Určitě se chystáme odjet sérii závodů FIA Europe a vybrané závody FIA CEZ. Také se rádi opět účastníme závodů FIA World jako např. Baja Italia a Baja Poland. Pokud by zbyl čas, tak bychom se rádi zúčastnili i závodů v Maďarsku, protože závodění v Maďarsku je naše srdeční záležitost.

A jaké máte plány ještě trochu více do budoucna? Co Dakar? Zapletalův Ford už tam byl…

Jedním z našich cílů je určitě postavit se na startovní čáru na Dakaru. Pokud pojede vše dle plánu tak už v roce 2025.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám splní dakarský sen!