V pondělí vstupují letošní prázdniny do své druhé části. V sobotu před tím, tedy 30. června 2022, však ještě přišel čas na Posedlé Dakarem Open Air 2022 v Přerovské rokli na Moravě. Na začátku prázdnin se Posedlí Dakarem sešli na domácí půdě Macíků v Sedlčanech. A tak teď přišel čas na moravské fanoušky této dálkové rallye.

Pro místo konání byl zvolen závodní areál nedaleko Přerova, který je jedním z nejstarších autokrosových okruhů u nás. Místní trať je rychlá a je známá i svým takzvaným Mamutím skokem. Pro mě je také zajímavá tím, že první závod se zde jel 26. října 1969, tedy na jedny z mých prvních narozenin. Od té doby se zde jezdí autokros stále. Ovšem již od roku 1961 se v areálu jezdí také motokros. Trať se vyznačuje největším převýšením z tratí evropského šampionátu, což je konkrétně 42 metrů.

Ale po celé trati se nejezdilo, protože vlivem předcházejících dešťů byla trať velmi rozbahněná a tudíž kluzká. Ale zase se neprášilo… Na blátivou trať se přesto vydali téměř všichni přítomní účastníci Dakaru. Viděli jsme po trati jezdit Liazku Frantu s jeho posádkou Martinem Macíkem jr., Františkem Tomáškem a Davidem Švandou, která hned při první jízdě měla problém, protože se jim podařilo prorazit levou zadní pneumatiku. Bahno bylo takové, že do toho marastu vyhnali pouze Davida zjistit co a jak a pak odjeli do depa. Kupodivu se jim nechtělo měnit kolo přímo v bahně trati a raději dojeli do depa. Na trati se ještě předvedli čtyřkolkář Zdeněk Tůma a David Pabiška na motorce. David měl nejméně kol a tak měl i nejvíce problémů. Dokonce během jízd několikrát spadl. Naštěstí bez úrazu. Trať si ale vyzkoušeli účastníci kategorie Dakar Classic Albert a Štěpán Pence s Land-Roverem.

V depu ale byli kromě zmíněných závodníků ještě oba Martinové Kolomý, Ouředníčkovi Tomáš i Matěj, tatrovák Tomáš Tomeček, Lukáš Pech. Ani zde nechyběla dakarská legenda Josef Kalina. A o co více bylo bahna na trati, o to více se povídalo v depu jednotlivých týmů i na podiu. Fanoušci si prohlédli vystavené závodní stroje, popovídali si se závodníky, vyfotografovali se s nimi a nechali si podepsat kartičky či plakáty. Když přišli fanoušci včas mohli mít i dvě verze fotografií – čisté jezdce a stroje před jízdou a zabahněné po jízdě. I když jezdci z aut měli jen zabahněná auta.

I přes nepříznivé a deštivé počasí přišlo hodně posedlých Dakarem. Mnozí byli na počasí řádně připraveni neboť přišli v holínkách a pláštěnkách nebo se žlutočernými deštníky. Ty si mnozí kupovali i na místě. Ve stáncích se dalo u různých týmů zakoupit mnoho propagačních předmětů.

Takže snad zase za rok! A když na příštím Dakaru 2023 nepojedou Rusové a Bělorusové, tak hlavně v kategorii kamionů svítá naděje na velmi dobré umístění – to pak budou besedy!

Související obrázky: