Minulý týden jsme se na Polaris Camp 2022 potkali s naší úspěšnou mladou závodnicí Kiki Vaňkovou, a tak jsme využili příležitost si s ní trošku popovídat o jejích plánech.

Mezi její dosavadní úspěchy patří například titul druhé vicemistryně Mezinárodního mistrovství České republiky v Cross-country v ženách již z roku 2016. No a pak bylo každý rok něco: 2017 již mistryně Mezinárodního mistrovství České republiky v Cross-country v ženách. Další rok jezdila více v Německu a vyjela si tam vicemistryni XCC racing. O další rok později, tedy v roce 2019, se stala vicemistryní Hungarian quad challenge v ženách. V roce 2020 jela svoji první dálkovou rally, konkrétně Baju Poland v Polsku. Opět z toho bylo první místo v ženách. No a loni skončila jako druhý vicemistr Magyar Terep rallye, ale v mužích. Kiki nám o svých závodních začátcích vyprávěla již v roce 2019 a svěřila nám i své zážitky z její první dálkové rally. A co bude letos?

Teď jsi tady na Polaris Camp 2022, co tu děláš?

Byla jsem sem pozvána od Polaris CZ abych svezla zájemce v buggy, ve které momentálně závodím. Zároveň je to pro mě možnost poznat spoustu nových lidí!

A když vozíš zájemce o svezení, jezdíš s nimi hodně rychle? Vyplašíš je? Křičí Ti někdy v autě?

Snažím se s nimi jet tak, aby se nic nestalo😄. Zatím mi nikdo v autě nekřičel, ale věřím, že párkrát byli asi hodně vystrašení, když mi nevyšla zatáčka a ocitli jsme se na dvou kolech.

Pro letošní sezónu budeš mít novou buginu, v čem se liší od té loňské?

Budu mít Polaris RZR Turbo R. Tato buggy se liší od té mé současné hlavně v počítačem řízeným aktivním podvozkem Dynamix DV a také v tom, že model roku 22 má Turbo a také je oproti minulé verzi o několik centimetrů širší i vyšší.

Stroj, který sedlám nyní je sériovka, ale na tom novém Turbo R by měly být velké úpravy.

Letos máš také novou čtyřkolku? Jaké máš na ní úpravy?

Ano, vyměnila jsem mojí drahou KTM 525xc za Yamaha Raptor 700.

Asi nejvýraznější je velká nádrž, věž na navigaci – roadbook , přední rám. Dále pak jiná ramena, tlumiče, elektrika je taky trochu upravená, řídítka, výfuk a další. Je tam toho spoustu jinak, hlavně to ale stále ještě ladíme tak, aby to pro mě bylo co nejlepší a nejpohodlnější na ovládání, abych se s ní moc neprala.

Je velký rozdíl mezi touto novou čtyřkolkou a tou loňskou?

Je to hodně velký rozdíl. Především ve výkonu, výšce a váze. Přeci jen, KTM byla hravější… Na Raptoru udělám nějaký kopanec a ta čtyřkolka mi to už neodpustí, tak jako KTMka. Tam mi nějaká ta drobná chybka prošla.

Na kterém závodě na ní pojedeš poprvé?

Za dva týdny startuji premiérově s Bóžou na Magyar Terep rally Riverside Baja v Maďarsku.

S touto bys už vlastně mohla i na Dakar… Předpokládám, že je Dakar stále Tvým snem?

Přesně tak! Toto byl pro mě hodně velký krok k tomu zase se trošku přiblížit k mému vysněnému Dakaru!

Takže nový stroj je vlastně další krůček k přípravě na Dakar a pro sbírání zkušeností…

Je to tak! S Yamahou to bude ze začátku velký boj, ale věřím tomu, že se během této sezóny spolu sžijeme stejně dobře jako s KTMkou. A pak už to bude pohádka!

Čím budeš jezdit v sezóně? Bugina stále doplněk?

Prioritou je pro mne stále čtyřkolka. Buggy, když se stihne postavit na nějakou letošní baju, tak pojedu s buggy samozřejmě seriál, který nebudu mít rozjetý na čtyřkolce.

A nezměníš nakonec názor a nepojedeš Dakar v bugině?

Uvidíme, co nám čas nadělí, ale můj sen stále je jet Dakar na čtyřkolce!

Jako vrchol sezóny chceš jet Rally Hellas, ta se jede již koncem května. Co potom?

Potom budu jezdit stále Polský seriál Baja, a do toho si odjedu i nějakou Maďarskou baju.

Navíc mám teď pod sebou Avu Pavlátovou, tak se budu hodně věnovat i jí a její přípravě na závody😊.

Koukal jsem, že jsi Avu na Polaris Campu i svezla. Předpokládám, že se jí to líbilo, i když toho asi z buginy moc neviděla. Jak jí pomáháš? Trénujete spolu fyzičku i jízdy?

Zatím jsme neměly možnost společného trénování, ale chceme se určitě zaměřit na zlepšení stylu jízdy. Fyzičku má Ava skvělou! Také musíme zapracovat trošku i na psychice, protože z vlastní zkušenosti vím, že to je v motosportu sakra důležité!

Budeš s ní jezdit i na některé závody?

Ano. Tento víkend se chystám na Offroad Maraton do Milovic jako její podpora. Jinak, když mi to mé závody dovolí, tak se budu snažit být na většině závodů, které Ava pojede.

Stanovily jste si nějaké cíle?

Hlavně ve zdraví dojet a užít si každou jízdu na plno! To je asi to nejdůležitější.

Tak ať se Vám oběma splní nejen letošní cíle!